Warning: include(/home/dignam/public_html/libraries/phputf8/utils/inc.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/dignam/public_html/index.php on line 8 Warning: include(/home/dignam/public_html/libraries/phputf8/utils/inc.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/dignam/public_html/index.php on line 8 Warning: include(): Failed opening '/home/dignam/public_html/libraries/phputf8/utils/inc.php' for inclusion (include_path='.') in /home/dignam/public_html/index.php on line 8 Program PEFRON
 
   
Program PEFRON
środa, 18 lutego 2009 09:26

Śląskie Stowarzyszenie „AD VITAM DIGNAM” realizuje od wielu lat zadania dofinansowywane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu Partner. W roku 2006, w ramach współpracy z PFRON, nasze Stowarzyszenie skupiło się na dwóch obszarach działania: udzielania indywidualnych sesji pomocy i wsparcia psychologicznego w ramach zadania „Pomoc psychologiczna dla osób niepełnosprawnych psychicznie” oraz prowadzenia grup psychoedukacyjnych dla rodzin, konsultacji rodzinnych, grup wsparcia, szkoleń dla wolontariuszy z zakresu psychoterapii i rehabilitacji psychiatrycznej, superwizji zespołu terapeutycznego oraz wolontariuszy, w ramach zadania: „Organizowanie szkoleń i warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych psychicznie, opiekunów i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących - podnoszenia umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi, w tym sprawowania nad nimi opieki i udzielania pomocy w procesie rehabilitacji.”
    W ramach tego pierwszego zadania w roku 2006 udzieliliśmy 268 godzin porad psychologicznych dla 32 osób z rozpoznaniami schizofrenii lub innych zaburzeń o charakterze psychotycznym. Celem naszym jako realizatorów programu było poszerzenie możliwości korzystania z usług psychologicznych przez osoby niepełnosprawne psychicznie, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub o niezdolności do pracy. Z doświadczenia naszego bowiem, jako profesjonalistów, wynika, iż czasem dostęp do psychologa a tym samym dostęp do usług psychologicznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, bywa niekiedy ograniczony.
    Jako osoby zawodowo zajmujące się pomocą psychologiczną, psychoterapią i rehabilitacją psychiatryczną wiemy, że po kryzysach psychotycznych trudno wrócić do przed chorobowego funkcjonowania –obraliśmy sobie zatem za cel by pomóc osobom tego potrzebującym powrócić do pełni zdrowia, pomóc im by z powrotem stali się w jak największym stopniu zdolni do pełnienia rozmaitych ról społecznych – pracownika, ojca, matki, brata, siostry, itp. lub też, gdy kryzys ma charakter przedłużający się, dać im jak największe oparcie, przyczynić się do nabycia przez osobę niepełnosprawna psychicznie kompetencji do samodzielnego radzenia sobie ze stresem związanym zarówno z chorobą jak i z życiem codziennym, umożliwić naukę zapobiegania nawrotom choroby, dać oparcie w sytuacjach trudnych, umożliwić poprawę samooceny.

Zadanie to realizujemy z dobrym skutkiem od lat. Stale powiększamy, dzięki dotacjom z PFRON, liczbę osób pozostających w kontakcie z psychologami. Zamierzamy kontynuować pracę z osobami niepełnosprawnymi psychicznie w następnych latach, w tym w roku 2007. Jeśli czytając to sprawozdanie wiesz o kimś, komu Twoim zdaniem przyda się kontakt z psychologiem lub sama/sam jesteś taką osobą możesz się z nami skontaktować pod numerami telefonu - 032 603  84 50, 032 603 84 45.
    Celami realizowanymi w ramach drugiego z w/w zadań w 2006 roku była edukacja rodzin osób niepełnosprawnych psychicznie, wzmacnianie idei samopomocy wśród rodzin osób chorujących na schizofrenię, podniesienie kompetencji wolontariuszy w ramach umiejętności pomagania osobom niepełnosprawnym psychicznie i ich rodzinom, pozyskiwanie osób do stałej współpracy wolontaryjnej ze Stowarzyszeniem. Efektem podjętych przez nas działań tj. cyklu spotkań edukacyjnych z rodzinami, szkoleń wolontariuszy, spotkań konsultacyjno wspierających oraz spotkań grupy wsparcia jest:
    -Przeszkolenie grupy 30 studentów w dziedzinie udzielania pomocy i dawania oparcia osobom niepełnosprawnym psychicznie; z przeszkolonej grupy studentów zaprosiliśmy do dalszej współpracy 6 osób;
    -Rozpropagowaliśmy ideę wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych psychicznie zagrożonych wykluczeniem społecznym wśród studentów kierunków humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego;
    -Poprawiliśmy poziom kompetencji społecznych w dziedzinie dawania oparcia i udzielania opieki osobom niepełnosprawnym psychicznie opiekunów /73 osoby – członkowie rodzin/ oraz wzmocniliśmy konstruktywne więzi rodzinne w rodzinach z osobą niepełnosprawną psychicznie. W spotkaniach szkoleniowych brały udział 22 osoby niepełnosprawne psychicznie.

    Jeżeli będzie Państwo zainteresowani współpracą bądź skorzystaniem z w/w propozycji /staramy się w PFRON o dofinansowanie projektu w 2007 roku/ prosimy o kontakt tel.: /032/255 – 89 – 74;bądź e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
   
Home Program PEFRON
Copyright © 2009 - Śląskie Stowarzyszenie "Ad Vitam Dignam"
Realizacja Krzysztof Krawczyk